Новини України сьогодні

  • НОВИНИ
  • ЖИТТЯ
  • ПОРАДИ
  • ЗДОРОВ’Я
  • КУХНЯ
  • ГУМОР
  • ЦІКАВО
  • Home
  • ЖИТТЯ
  • – Ну куди ти поділася, кульгава?…Він пішов на звук, переступаючи через обгорілі колоди. – Мати Божа!.. Степан сів на землю. Ноги підкосилися не від старості – від побаченого.– Ти… що це? Ти їм, значить…, – він не міг підібрати слів.– Та не може бути…

– Ну куди ти поділася, кульгава?…Він пішов на звук, переступаючи через обгорілі колоди. – Мати Божа!.. Степан сів на землю. Ноги підкосилися не від старості – від побаченого.– Ти… що це? Ти їм, значить…, – він не міг підібрати слів.– Та не може бути…

Viktor
11 Березня, 202611 Березня, 2026 Коментарі Вимкнено до – Ну куди ти поділася, кульгава?…Він пішов на звук, переступаючи через обгорілі колоди. – Мати Божа!.. Степан сів на землю. Ноги підкосилися не від старості – від побаченого.– Ти… що це? Ти їм, значить…, – він не міг підібрати слів.– Та не може бути…

Степан останні три роки жив так, ніби його вже не було. Після того, як його Нінка пішла із життя, а пішла вона тихо, уві сні, навіть не розбудивши його, він ніби застряг десь на межі життя. Вставав, топив піч, варив кашу… А навіщо? Незрозуміло.

Село їх теж ішло з життя потихеньку. Після пожежі минулого року, коли пів села вигоріло, народ роз’їхався хто куди. Залишилися тільки найвпертіші. Або ті, кому не було куди їхати.

– Агов, кульгава! Знову ти?

Степан стояв біля хвіртки й дивився на собаку. Та з’явилася тижнів зо два тому. Кривонога така – задня лапа під дивним кутом, мабуть, давно зламана і криво зрослася. Шерсть звалялася, руда з сивиною. Морда, ну, морда, як морда. Тільки очі якісь надто людські.

Вперше він її прогнав. Вдруге – кинув кірку хліба. А потім помітив дивне. Собака брала їжу – акуратно так, зубами, ніби боялася впустити, – і несла. Завжди в один бік. До руїн будинку Михайловича, що згорів у тій пожежі.

– Дивна якась,- думав Степан, спостерігаючи, як вона кульгає через пустир.

Сьогодні вранці він спеціально виніс пів миски вчорашньої каші. Поставив біля паркану і сховався за сараєм. Собака прийшла за хвилину – ніби чекала. Понюхала кашу, потім…

Господи, вона почала їсти прямо з миски, але якось дивно набирала в пащу і випльовувала назад. Розмочувала, чи що?

А потім зробила те, від чого в Степана мурашки по спині побігли. Взяла миску в зуби – металеву миску! – І потягла.

Голову задерла, щоб не розплескати, і пішла своєю кривою ходою до руїн.

– Та що ж ти там робиш? – спитав Степан.

І пішов слідом. Вперше за три роки йому стало по-справжньому цікаво. Не те щоб цікаво, просто захотілося дізнатися.

Собака звернув за обгорілу стіну, та зникла у заростях кропиви. Степан зупинився. Далі було одне згарище, та бита цегла. Що там робити живій істоті?

Але цікавість взяла гору. Степан обійшов обгорілу стіну і завмер. Собака зникла. Наче крізь землю провалилася.

– Ну куди ти поділася, кульгава?

Він пройшов далі, розсовуючи палицею зарості кропиви. Ноги в старих чоботах не боялися пекучого листя, але руки він беріг – підставляв палицю, відводив стебла.

Ось і фундамент колишнього будинку Михайловича. Пічна труба стирчить, як пам’ятник. А довкола – уламки, головешки, шматки шиферу.

Степан уже хотів повернути назад, коли щось почув. Тихий такий звук – чи то скиглення, чи то нявкання?

– Та не може бути.

Він пішов на звук, переступаючи через обгорілі колоди. За залишками сараю – а сарай не весь згорів, одна стіна залишилася і частина даху – побачив вхід. Невеликий лаз під завалом дощок та цегли. І звідти точно долинало нявкання.

Степан опустився навпочіпки. Коліна хруснули – не хлопчик уже. Заглянув у темряву лаза.

– Мати божа!

Там, у напівтемряві, на якомусь ганчір’ї лежала кішка. Худа до неможливості – ребра стирчать, шерсть клаптями. А довкола неї кошенята. Три? Чотири? У темряві не розгледіти. Дрібні зовсім, сліпі ще.
І поряд – та сама миска з кашею.

А собака лежала, притулившись до кішки боком.

– Гріє, чи що?

Степан сів на землю. Ноги підкосилися не від старості – від побаченого.

– Ти що це? Ти їм, значить…, – він не міг підібрати слів.

Собака підняла голову, подивилася на нього. В очах ніякого страху.

Кішка навіть не ворухнулася. Тільки дихала часто-часто, і кошенята ялозили біля її живота, тицялися мордочками.

– То ти їм носиш, – Степан прочистив горло. Щось там застрягло, заважало говорити. – Годуєш їх, значить.

Вдома він кидався по кухні, як ошпарений:

– Молоко! Десь було молоко, сусід учора приносив. Ось! Половина банки. Підігріти треба. Ні, не кип’ятити, трохи тепле. Хліб розмочити. М’ясо, чи було м’ясо? Шматок вареної курки у холодильнику. Порвати дрібно-дрібно.

Зібрав усе у стару каструлю, накрив кришкою. Подумав і додав туди ж пачку дешевих сосисок – може знадобляться.

Коли повернувся, собака зустріла його біля входу в лаз. Хвостом вильнула – вперше за весь час.

– На, – Степан поставив каструлю. – Це вам.

Але собака не їла. Взяла шматок курки та понесла в нору. Потім повернулася по хліб, розмочений у молоці. Потім ще й ще.

– Та ти сама їж! – не витримав Степан. – Тобі теж треба!

Собака подивилася на нього і взяла сосиску. Але не проковтнула – понесла туди. Степан сидів навпочіпки й чекав.

– Не дотягне вона, – сказав він собаці, коли той знову вийшов. – Сил у неї немає. Молоко їй треба нормальне, тепле місце.

Собака сіла навпроти й дивилася. Просто дивилася, не моргаючи.

– Що ти на мене дивишся? Що я можу?

Але коли він це говорив, уже знав, що може.

Сонце вже хилилося до заходу, коли Степан повернувся з лопатою, ломом і старою ковдрою.

– Все, – сказав він собаці. – Досить їм тут. Зараз розберемо завал.

Працював він повільно, обережно. Дошки вбік, цеглу теж. Собака сиділа поруч, стежила за кожним рухом.

Нарешті, прохід став досить широким.

– Ану.

Степан розстелив ковдру, поліз у нору. Кішка навіть не смикнулася, коли він узяв її на руки. Легка, як пушинка. Одні кістки.

– Тихо, тихо, мила. Нині все буде добре.

Виніс її, поклав на ковдру. Потім кошенят. Чотири штуки. Крихітні, сліпі, пищать тоненько.

Загорнув усе сімейство у ковдру, підійняв.

– Ходімо, – сказав собаці. – Ви тепер у мене будете жити.

І вони пішли. Степан попереду, з дорогоцінною ношею. Собака ззаду, кульгаючи на свою криву лапу. Через пустир, що повз обгорілих яблунь, до будинку, де топилася піч і було тепло.

Вночі Степан прокинувся від дивного звуку – ніби хтось шкребеться у двері. Ні, не у двері. Десь усередині будинку.

Він увімкнув світло на кухні. Кішка лежала в коробці біля грубки, де він її влаштував. Але щось було негаразд. Вона дихала дивно – рвано, з хрипом.

– Гей, ти чого?

Собака вже стояла поруч із коробкою. Скиглила тихенько, тицялася носом у кішку. Степан підійшов ближче, сів навпочіпки. Кішка була гаряча. Дуже гаряча.

– Температура. Чорт!

Він торкнувся її носа – сухий, гарячий. Очі каламутні, напівприкриті. Кошенята пищали, тикалися в неї, шукали молоко, але вона навіть не реагувала.

– Так, спокійно. Спокійно!

Але спокою не було. Руки тремтіли, коли він наливав воду у блюдце. Спробував напоїти кішку – вона не ковтала. Вода стікала з пащі.

– Вона ж поми рає. Прямо зараз поми рає.

Степан глянув у вікно. Там була чорнота. Дощ. Дощ почався сильний, косий, з вітром.
У нього є машина! Стара «копійка» стоїть у сараї третій рік без руху. Після відходу Нінки він її не заводив жодного разу.

– Чорт!

Степан схопив фуфайку, сунув ноги в чоботи. Потім повернувся, загорнув кішку в рушник. Кошенят доведеться залишити.

– Ти за ними наглядай, – сказав собаці.

Але та вже мчала до сараю.

Машина, звісно, не заводилася. Акумулятор здох. Степан крутив ключ, тиснув на газ – марно.

– Ну, давай же! Давай зараза!

Дощ барабанив по даху сараю.

– Штовхнути. Треба зі штовхача!

Він вискочив з машини, уперся в багажник. Штовхнув. «Копійка» знехотя покотилася. Розігнав її подвір’ям, на ходу застрибнув, увімкнув другу передачу, відпустив зчеплення. Мотор чхнув, смикнувся і завівся!

– Є!

Собака гавкала, бігла за машиною. Степан пригальмував, відчинив двері.

– Залазь!

І вони поїхали. В непроглядну темряву, під стіною дощу. Фари вихоплювали лише метрів десять розмитої брудної дороги. «Копійка» буксувала, виляла, але їхала.

– Тримайся, люба. Тримайся!

Він говорив чи то кішці, чи собі. На півдорозі машина встала. Просто затихла посеред калюжі й все.

– Ні! Ні, ні, ні!

Степан вискочив під дощ, підійняв капот. У темряві нічого не видно. Трамблер? Свічки залило? Та будь-що могло бути в цій розвалюсі!

Собака вилізла слідом, підійшла до нього. Мокра наскрізь, тремтить вся.

– Що робити? Га?

І тут він побачив світло. Фари! Хтось їхав позаду! Степан вибіг на середину дороги, замахав руками:

– Стій! Допоможи!

Машина загальмувала. З «Ниви» виліз чоловік у камуфляжі.

– Ти чого, діду, блекоти об’ївся? Під колеса лізеш!

– Допоможи! У мене кішка ледь жива! До ветеринара треба!

– Кішка? – чоловік придивився. – Ти через кішку вночі в таку погоду?

– Допоможи, Христом богом прошу!

Щось у голосі Степана змусило чоловіка замовкнути.

– Де вона?

– У машині!

Чоловік заглянув у «копійку», присвітив ліхтариком.

– Сідай до мене, поїхали!

– А собака?

– І собаку бери! Яка вже тепер різниця!

Вони перевантажились у «Ниву». Степан з кішкою позаду, собака біля його ніг.

– До районної лікарні?

– Там ветклініка поряд. Може, хтось чергує.

Чоловік гнав, як божевільний. «Нива» стрибала по ковдобинах, але трималася дороги впевнено.

– Як тебе звати, діду?

– Степан.

– А я Михайло. Слухай, Степане, а чого ти з цією кішкою так?

– Не знаю, – чесно відповів Степан. – Просто… не можна, щоб вона не вижила. Не можна! Кошенята в неї.

У ветклініці світло не горіло. Михайло забарабанив у двері:

– Чи є хто живий?

Нарешті двері прочинилися. Заспаний чоловік у фуфайці:

– Ви чого? Ніч!

– Тварина гине!

– Зранку приходьте. Нікого нема.

– Та до ранку вона не доживе! – заволав Степан.

– Я тобі говорю – нікого! Лікарі по домівках!

Михайло поліз за телефоном:

– Де живе ваш лікар?

– А звідки я знаю?

– Давай адресу, чи тебе самого лікуватимуть!

Сторож злякався – Михайло був здоровим мужиком, і вигляд у нього зараз був рішучий.

– Тулузи, будинок вісім. Це за площею третя вулиця.

Вони знову мчали нічним містом. Дощ посилився. Двірники ледве впоралися.

Будинок вісім виявився двоповерховим. Михайло посигналив, потім пішов дзвонити.

Двері відчинила жінка в халаті.

– Ви збожеволіли? Четверта година ночі!

– Ви ветеринар?

– Так, але…
– У нас кішка гине. Прямо зараз. Будь ласка!

Жінка подивилася на Михайла, потім побачила Степана – мокрого, тремтячого, з загорнутою в рушник кішкою.

– Несіть сюди. Швидко!

Вона провела їх у кімнату, ввімкнула яскраве світло.

– На стіл кладіть.

Розгорнула рушник, помацала кішку.

– Виснаження, зневоднення, схоже на інфекцію. Коли їла востаннє?

– Намагалася ввечері. Але не змогла.

– Кошенята є?

– Четверо. Вдома лишилися.

– Так. Мастит, можливо. Температура. Якщо не збити зараз…

Вона вже готувала шприци, діставала ампули.

Степан тримав кішку, доки ветеринар робила уколи. Руки в нього тремтіли.

– Не факт, що допоможе, – щиро сказала жінка. – Вона дуже слабка. Але шанс є.

Собака весь цей час сиділа біля ніг Степана. Мовчки. Лише дивилася.

– А що це за пес?

– Це вона її врятувала. Після пожежі. Вигодувала якось. А тепер ось…

Жінка придивилася до собаки.

– Лапа зламана була. Давно. Неправильно зрослася.

– Я знаю.

– Хочете, подивлюсь? Можливо, щось можна зробити.

– Потім. Спочатку кішка.

Вони сиділи та чекали. Кішка лежала на столі під крапельницею. Дощ за вікном перетворився на зливу.

Кішка розплющила очі, коли за вікном уже посвітлішало. Слабко нявкнула.

– Житиме, – видихнула ветеринар. – Температура спала. Дихає рівніше.

Степан сидів на стільці, не відчуваючи тіла. Собака спав біля його ніг, поклавши морду на його черевик.

– Дякую вам. Я навіть не знаю, як вас звуть.

– Ольга Павлівна. А ви молодець, дідусю. Не кожен так за тварину.

– Та який я молодець, – Степан потер очі. – Три роки сам ледве вижив.

Михайло, який дрімав у кріслі, стрепенувся:

– Поїхали, Степане. Кошенят твоїх годувати треба.

– А кішку?

– Залишіть поки що тут, – сказала Ольга Павлівна. – Ще потрібні крапельниці. Увечері заберете.

Вдома кошенята пищали так, що чути було з вулиці. Степан підігрів молочну суміш (Ольга Павлівна забезпечила), годував із піпетки.

Собака допомагав – зігрівав.

– Ти знаєш,- сказав Степан собаці,- я тобі так ім’я й не дав. Як тебе звати?

Собака підійняла морду, вильнула хвостом.

– Вірка будеш. Вірна ти. Згодна?

Вірка лизнула його руку.

Надвечір вони втрьох – Степан, Михайло та Вірка – поїхали за кішкою. Та вже сиділа, їла з миски.

– Антибіотики проколете п’ять днів, – інструктувала Ольга Павлівна. – І годуйте помалу, але часто. Видереться.

– Скільки я вам винен?

– Нічого не винні. Ідіть додому.

– Але ж як…

– Дідусю, ви мені віру в людей повернули. Цього достатньо.

Вдома Степан влаштував кішку в коробці. Кошенята одразу припали до неї, засопіли, зацмокали.

– Все, – сказав він. – Тепер все добре.

Михайло, який допоміг донести кішку, хмикнув:

– Слухай, Степане, а тобі допомога не потрібна? Ну, із господарством там.

– Та яке господарство?

– Я ось що думаю. Дах над сараєм у тебе тече – бачив. Давай завтра приїду, полагодимо?

Степан подивився на нього з подивом:

– Навіщо це тобі?

– Не знаю. Просто правильно це якось.

Вперше за три роки Степан усміхнувся. По-справжньому.

Навігація записів

Чоловік поговорив по мобільному, поклав його і повідомив:
– Ти мені, Валю, голову не мороч! На широку ногу гуляєте, а братові рідному у шматку хліба відмовляєш? – Дмитро Сергійович важко опустився на стілець у кухні. – Весілля вони затіяли! Племінниця і на таксі до РАЦСу доїде, не розвалиться

Related Articles

– А ти не перебільшуєш? Невже й справді думаєш, що всі жінки настільки меркантильні? – Не думаю, – впевнений! Тож досі один

Viktor
23 Травня, 2026 Коментарі Вимкнено до – А ти не перебільшуєш? Невже й справді думаєш, що всі жінки настільки меркантильні? – Не думаю, – впевнений! Тож досі один

– І де вони збираються жити усі разом, коли в них завжди фінансові труднощі? – обережно поцікавилася Наталя, хоч уже здогадувалася, до чого йдеться. – Поки що орендували невеличку квартиру на краю міста, але там проблеми з пропискою. А дітей до школи без реєстрації не дуже хочуть брати, – Микола схвильовано встав і почав ходити колами. – Район там так собі, транспорт ходить не дуже, та й сусіди галасливі попалися їм.

Viktor
23 Травня, 2026 Коментарі Вимкнено до – І де вони збираються жити усі разом, коли в них завжди фінансові труднощі? – обережно поцікавилася Наталя, хоч уже здогадувалася, до чого йдеться. – Поки що орендували невеличку квартиру на краю міста, але там проблеми з пропискою. А дітей до школи без реєстрації не дуже хочуть брати, – Микола схвильовано встав і почав ходити колами. – Район там так собі, транспорт ходить не дуже, та й сусіди галасливі попалися їм.

Тихенько відчинивши двері до квартири батьків чоловіка, Аліна почула, що за спиною говорить свекруха.

Viktor
23 Травня, 202623 Травня, 2026 Коментарі Вимкнено до Тихенько відчинивши двері до квартири батьків чоловіка, Аліна почула, що за спиною говорить свекруха.

Цікаве за сьогодні

  • – А ти не перебільшуєш? Невже й справді думаєш, що всі жінки настільки меркантильні? – Не думаю, – впевнений! Тож досі один
  • – І де вони збираються жити усі разом, коли в них завжди фінансові труднощі? – обережно поцікавилася Наталя, хоч уже здогадувалася, до чого йдеться. – Поки що орендували невеличку квартиру на краю міста, але там проблеми з пропискою. А дітей до школи без реєстрації не дуже хочуть брати, – Микола схвильовано встав і почав ходити колами. – Район там так собі, транспорт ходить не дуже, та й сусіди галасливі попалися їм.
  • Тихенько відчинивши двері до квартири батьків чоловіка, Аліна почула, що за спиною говорить свекруха.
  • Василь, опустивши голову, поплентався до дверей. Але невдовзі з коридору пролунали звуки ..: — Галю, припини! Я просто поговорити пішов! Нічого такого не було, чесно!Люда лише зітхнула, повернувшись, і пробурмотіла:— Напевно, в минулому житті я заслужила таке..
  • – Продаємо тут будинок і їдемо назад в Україну. – Як це їдемо? У мене хороша робота, пристойна зарплата, ти теж працюєш, будинок хороший. Син закінчить інститут і теж сюди перебереться. Мене тут все влаштовує
  • — Денисе, ти нічого не хочеш мені сказати? — спокійно запитала я, застібаючи блискавку на валізі. Всередині мене все вигоріло. Ні сліз, ні істерик, ні бажання кидатися на шию з криками «як ти можеш!» — Марино, ну… мама в чомусь права, — промурмотів він, нарешті піднявши на мене погляд. У його очах не було ні жалю, ні провини. Тільки роздратування від того, що я затягую неприємну сцену.
Copyright 2018. All rights reserved | Theme: OMag by LilyTurf Themes